LOGO
STANDARDY OCHRONY OSÓB MAŁOLETNICH
OBOWIĄZUJĄCE W KOM-ROL KOBYLNIKI SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ
Preambuła
Mając na uwadze treść artykułu 22 c oraz artykułu 3 ustawy z dnia 13 maja 2016 roku
o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich, przyjmuje się niniejszy dokument jako wzór zasad i procedur w przypadku podejrzenia
że dziecku które przebywa w obiekcie Hotelu w Pałacu w Kobylnikach dzieje się krzywda
oraz w celu zapobiegania takim zagrożeniom.
I. Postanowienia wstępne.
1. Mając na uwadze konieczność zapewnienia osobom małoletnim należytej ochrony w trakcie ich pobytu w obiekcie hotelarskim – Pałac w Kobylnikach mieszczącym się pod adresem Kobylniki 2, 88-150 Kruszwica, którego właścicielem jest KOM-ROL Kobylniki Sp. z o.o. z siedzibą w Kobylnikach 8, 88-150 Kruszwica, wprowadzone zostają niniejsze:
„STANDARDY OCHRONY OSÓB MAŁOLETNICH”
2. Ilekroć w Standardach jest mowa o:
a. Standardach ochrony osób małoletnich – rozumie się Standardy ochrony osób małoletnich obowiązujące w obiekcie – Pałac w Kobylnikach, zwane dalej Standardami,
b. Hotelu – rozumie się obiekt Pałac w Kobylnikach mieszczący się pod adresem Kobylniki 2, 88-150 Kruszwica,
c. Kierowniku Obiektu – rozumie się przez to osobę zarządzającą Hotelem z ramienia KOM-ROL Kobylniki Sp. z o.o.,
d. pracowniku Hotelu – rozumie się przez to osobę wchodzącą w skład personelu Hotelu, niezależnie od podstawy prawnej wykonywania przez nią prac,
e. małoletnim – rozumie się przez to osobę, która nie ukończyła 18 roku życia.
3. Wszelkie procedury przewidziane Standardami należy stosować z zachowaniem zasady proporcjonalności względem zaistniałej sytuacji i w sposób racjonalny.
4. Pracownicy Hotelu powinni w kontaktach z małoletnimi uwzględniać poziom ich rozwoju emocjonalnego oraz intelektualnego, a także ewentualną niepełnosprawność lub występujące specjalne potrzeby edukacyjne.
-
Zasady zapewniające bezpieczne relacje między pracownikami Hotelu a małoletnim.
1. KOM-ROL Kobylniki Sp. z o.o. będzie dokładać starań, aby pracownicy Hotelu mogący mieć kontakt z małoletnimi przebywającymi w Hotelu, mieli świadomość ciążących na nich w tym zakresie obowiązkach, a także aby potrafili zadbać o bezpieczne relacje pomiędzy nimi, a małoletnimi.
-
2. Jakiekolwiek kontakty pomiędzy pracownikiem Hotelu a małoletnim, przebywającym w Hotelu, nie powinny wykraczać poza interakcje uzasadnione obowiązkami służbowymi pracownika Hotelu.
III. Zasady i procedury identyfikacji małoletniego przebywającego w Hotelu.
1. Identyfikacji małoletniego i jego relacji do osoby dorosłej, z którą przebywa w Hotelu, dokonują pracownicy hotelowej recepcji. Identyfikacja taka następuje:
a. na podstawie dokumentów małoletniego oraz osoby dorosłej, z którą małoletni przebywa w Hotelu, a w razie ich braku,
b. na podstawie rozmowy z dorosłym oraz z małoletnim.
Jeżeli osoba dorosła nie jest rodzicem ani opiekunem prawnym małoletniego, należy poprosić tę osobę o udowodnienie zgody rodzica lub opiekuna prawnego na pozostawanie przez małoletniego pod opieką wspomnianego dorosłego (Wzór upoważnienia zawarty jest w załączniku do Standardów).
2. Jeśli w trakcie przeprowadzania procedury opisanej w ust. 1 pracownik recepcji nabierze jakichkolwiek wątpliwości co do relacji łączącej małoletniego i osobę dorosłą, z którą przebywa on w obiekcie, wówczas należy o tym powiadomić Kierownika Obiektu. Małoletni, jak i osoba dorosła powinni w tym czasie pozostawać pod obserwacją pracowników Hotelu.
3. W trakcie rozmowy z małoletnim należy zwrócić szczególną uwagę na to, by małoletni miał możliwość swobodnego i nieskrępowanego wypowiadania się, w szczególności aby dorosły, z którym małoletni przebywa w Hotelu, nie udzielał odpowiedzi na pytania zadawane małoletniemu. Jeśli dorosły w jakikolwiek sposób utrudnia kontakt z małoletnim lub wywiera na niego presję, choćby tylko swoją obecnością, wówczas należy poprosić dorosłego o opuszczenie pomieszczenia na czas prowadzenia rozmowy z małoletnim, a także poprosić o obecność w trakcie rozmowy dodatkowo drugiego pracownika Hotelu.
4. W przypadku oporu ze strony osoby dorosłej co do okazania dokumentu dziecka lub wskazania relacji należy wyjaśnić, że procedura służy zapewnieniu dzieciom korzystającym z Obiektu bezpieczeństwa i została opracowana w porozumieniu z organizacjami pozarządowymi działającymi w tym przedmiocie.
5. Po wyjaśnieniu sprawy w sposób pozytywny należy podziękować za czas poświęcony na upewnienie się, że dziecko jest pod dobrą opieką i jeszcze raz podkreślić, że procedura ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom.
6. W przypadku gdy rozmowa nie rozwieje wątpliwości dotyczących podejrzenia wobec dorosłego i jego intencji skrzywdzenia dziecka, należy dyskretnie powiadomić Kierownika Obiektu.
IV. Zasady i procedury reagowania w przypadku uzasadnionego przypuszczenia że dobro małoletniego jest zagrożone.
1. Jeżeli zaistnieje uzasadnione przypuszczenie, że dobro małoletniego znajdującego się na terenie Hotelu jest zagrożone, wówczas każdy pracownik Hotelu jest zobowiązany, w reakcji na powyższe, do podjęcia adekwatnych działań.
-
2. Uzasadnione podejrzenie zagrożenia dobra małoletniego występuje w szczególności wtedy, gdy pracownik Hotelu:
a. zaobserwował okoliczności mogące wskazywać na krzywdzenie małoletniego,
b. gdy małoletni nosi ślady mogące świadczyć o krzywdzeniu,
c. gdy małoletni sam poinformował o krzywdzeniu.
3. Działania, o których mowa w ust. 1, powinny polegać na natychmiastowym powiadomieniu o zaistniałej sytuacji Kierownika Obiektu, a jeśli to nie będzie możliwe lub mogłoby spowodować zbędne opóźnienie, na powiadomieniu przełożonego lub organów ścigania.
4. Jeśli od pracownika Hotelu można tego w danej sytuacji oczekiwać, może on podjąć również bezpośrednie działania mające na celu zastopowanie krzywdzenia, uwzględniając jednakże, aby taka próba nie zagrażała bezpieczeństwu jego samego, małoletniego, ani też osób postronnych. Osobą postronną w rozumieniu niniejszego postanowienia nie jest sprawca lub współsprawca krzywdzenia. Działania pracownika Hotelu powinny pozostawać w granicach prawa, w szczególności stosować się do zasad regulujących kwestię obrony koniecznej lub tak zwanego zatrzymania obywatelskiego.
V. Procedury i osoby odpowiedzialne za składanie zawiadomień o podejrzeniu popełnienia przestępstwa na szkodę małoletniego oraz zawiadamianie sądu opiekuńczego.
-
1. Po powiadomieniu przez pracowników Hotelu w sytuacjach przewidzianych w niniejszych Standardach, Kierownik Obiektu jest zobowiązany do ustalenia stanu sprawy oraz jeśli ustalone okoliczności są uzasadnione do powiadomienia organów ścigania.
2. W sytuacjach niecierpiących zwłoki do powiadomienia organów ścigania jest uprawniony i zobowiązany każdy pracownik Hotelu.
3. Po powiadomieniu organów ścigania pracownicy Hotelu powinni zadbać, aby małoletni oraz osoba dorosła, która mogła popełnić przestępstwo, nie oddalili się z Hotelu przed przybyciem funkcjonariuszy organów ścigania, a także by potencjalne dowody popełnienia przestępstwa nie uległy zniszczeniu, na przykład poprzez zabezpieczenie nagrań z kamer monitoringu.
4. W uzasadnionych przypadkach Kierownik Obiektu jest zobowiązany także rozważyć i skonsultować z obsługującym KOM-ROL Kobylniki Sp. z o.o. Działem Prawnym możliwość zawiadomienia sądu opiekuńczego.
VI. Zakres kompetencji osoby odpowiedzialnej za przygotowanie pracowników Hotelu do stosowania Standardów.
-
1. Osobą odpowiedzialną za przygotowanie pracowników Hotelu do stosowania Standardów jest Kierownik Obiektu.
2. Pracownicy Hotelu zostaną zapoznani ze Standardami ochrony osób małoletnich.
VII. Zatrudnianie osób do pracy z dziećmi.
1. Wszyscy pracownicy zatrudnieni do pracy z dziećmi, w tym osoby, które mogą mieć potencjalny kontakt z dziećmi, powinny złożyć oświadczenie o braku karalności i o nietoczeniu się postępowań o czyny przeciwko dzieciom (Wzór oświadczenia zawarty jest w załączniku do Standardów).
2. Każdą osobę zatrudnianą przez Obiekt do prac związanych z edukacją, wypoczynkiem i opieką nad dziećmi należy obowiązkowo sprawdzić w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym. Sprawdzenie osoby w Rejestrze odbywa się poprzez wydruk wyników wyszukiwania osoby w Rejestrze z dostępem ograniczonym, który następnie wkładany jest do akt osobowych osoby sprawdzanej (Zakres danych osobowych niezbędnych do sprawdzenia osoby w Rejestrze zawarty jest w załączniku do Standardów).
VIII. Postanowienia końcowe.
-
1. Co najmniej raz na dwa lata dokonywana będzie ocena Standardów w celu zapewnienia ich dostosowania do aktualnych potrzeb oraz zgodności z obowiązującymi przepisami, a wnioski z przeprowadzonej oceny zostaną udokumentowane na piśmie.
2. Standardy podlegają udostępnieniu na stronie internetowej 1 sierpnia 2024, a także zostaną wywieszone w widocznym miejscu Hotelu.
3. Standardy ochrony osób małoletnich wchodzą w życie z dniem 1 sierpnia 2024 roku.
Załącznik: Zakres danych do sprawdzenia osoby w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym
Zakres danych pracownika/współpracownika/stażysty niezbędnych do sprawdzenia w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym.
Imię i nazwisko: ……………………………………………..
Data urodzenia: ……………………………………………..
Pesel: ……………………………………………….…………….
Nazwisko rodowe: …………………………….……………
Imię ojca: ……………………………………….………………
Imię matki: …………………………………….………………
Załącznik: Wzór oświadczenia pracownika
Oświadczenie
Ja ......................................... legitymująca/y się dowodem osobistym seria i numer: .......................................... oświadczam, że nie byłam/em skazana/y za przestępstwo przeciwko wolności seksualnej i obyczajności i przestępstwa z użyciem przemocy na szkodę małoletniego i nie toczy się przeciwko mnie żadne postępowanie karne ani dyscyplinarne w tym zakresie.
Ponadto oświadczam, że zapoznałam/-em się z Procedurami Ochrony Dzieci obowiązującymi w Pałacu w Kobylnikach należącym do KOM-ROL Kobylniki Sp. z o.o. i zobowiązuję się do ich przestrzegania.
.................................................
miejsce i data, podpis
Załącznik: Wzór zgody na pobyt dziecka z osobą niebędącą rodzicem lub opiekunem
Upoważnienie do opieki nad dzieckiem
Ja ……………………………………………………. zamieszkały/a………………………………………………………………………….. legitymujący/a się dowodem osobistym seria i numer: ………………………………………… będąc rodzicem / opiekunem prawnym, posiadając prawo do opieki nad małoletnim ………………………………………………...………………………………… o numerze PESEL…………………………………………, zamieszkałym …………………………………………………………. upoważniam Pana/Panią ………………………………………………………… zamieszkałego/łą …………………………….. ……………………………………………………………… legitymującego/ą się dowodem osobistym seria i numer: …………………………………… do sprawowania opieki, prowadzenia spraw bieżących oraz nagłych związanych z opieką nad wyżej wymienionym dzieckiem w trakcie pobytu w hotelu ………………………………………………………………………… w terminie ……………………………………………………………….
Jednocześnie oświadczam, że pomiędzy osobą upoważnioną do sprawowania opieki, a moim dzieckiem występuje stopień pokrewieństwa: …………………………………………………………………
Oświadczam, że jestem świadomy/a odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia wynikającej z art. 233 § 6 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 roku Kodeks karny.
.................................................
miejsce i data, podpis